برای دریافت قیمت نهایی و تخفیفات ویژه با کلیک روی دکمه ثبت درخواست فرم رو پر کن رو که کارشناسان ما باهات تماس بگیرن
ثبت درخواست

معرفی انواع نبشی

نبشی از جمله مهمترین پروفیلی است که سازه های مختلف از جمله ساختمان کاربرد فراوانی دارد و در واقع یکی از مهمترین مقاطع بکاررفته در سازه می باشد.در این بخش می خواهیم به معرفی انواع نبشی و کاربرد آن بپردازیم.

برای مشاهده ی قیمت انواع  نبشی کلیک کنید.

نبشی ها به دو صورت در ساختمان به کار می روند: منفرد و مرکب مرکب

از مهمترین کاربرد نبشی در ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ساختن ستون و خرپا

-اتصال تیرآهن ها به بیم های باربر

-اتصالات پل ها به ستون ها

-اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون

نبشی لقمه چیست؟

در برخی از قسمت های ساختمان نبشی ها به صورت خرد شده مورد استفاده قرار میگیرند. مانند سازه ی آسانسور. به این حالت از نبشی نبشی لقمه می گویند.

نبشی از لحاظ تولید به دو دسته نبشی فابریک و نبشی پرسی دسته بندی می شود که در آن نبشی پرسی توسط خم کردن ورق تولید می شود یعنی ماهیت اولیه این نبشی ها از ورق فولادی گرفته می شود اما نبشی فابریک در حین پروسه تولید ، به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود.

بررسی انواع نبشی از لحاظ فرآیند تولید:

نبشی ها را از لحاظ نحوه ی تولید به دو دسته تقسیم می کنند. نبشی فابریک و نبشی پرسی

تولید نبشی فابریک به این صورت است که در همان مراحل ابتدایی تولید به شکل نبشی از پروسه ی تولید خارج می شود. اما نبشی پرسی را از طریق فرآیند خمکاری تولید میکنند. برای اینکار از یک ورق با طول 6 متر استفاده می کنند.

انواع نبشی از لحاظ شکل ظاهری:

نبشی ها از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته ی بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی میکنند. طول بالها و ضخامت بال نبشی ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. نام نبشی ها را نیز از طریق ابعاد بال ها و ضخامت بال ها انتخاب می کنندو به طور مثال چنانچه نام یک نبشی  60*40*6 باشد به این معناست که طول یک بال آن 4 سانتی متر، دیگری 6 سانتی متر و ضخامت هر دو 6میلیمتر می باشد.

انواع نبشی از لحاظ ابعاد:

انواع نبشی از لحاظ ابعاد در جدول زیر آمده است.

سایز

6m

12m

80*80

100*100

120*120

130*130

140*140

نحوه محاسبه وزن نبشی

یکی از مهمترین بخش های که هر مهندسی در زمینه ی نبشی ها به آن نیاز پیدا خواهد محاسبه ی وزن نبشی است. وزن نبشی بر اساس ابعاد از فرمول زیر محاسبه می گردد.جدول وزنی نبشی 

2* اندازه بال نبشی*طول نبشی*ضخامت نبشی*7850

توجه داشته باشید که واحد اندازه گیری ضخامت ، اندازه بال و طول نبشی برحسب متر بوده و در نهایت پس از انجام محاسبات وزن نبشی بر حسب کیلو گرم به دست خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420