برای دریافت قیمت نهایی و تخفیفات ویژه با کلیک روی دکمه ثبت درخواست فرم رو پر کن رو که کارشناسان ما باهات تماس بگیرن
ثبت درخواست

میلگرد حرارتی چیست؟

واکنش های هیدراتاسیون و حرارتی بتن در ساعت های اولیه گیرش و همچنین انبساط  انقباضات بعد از آن سبب ایجاد تنش و ترک در بتن خواهد شد.  آرماتورهای حرارتی و میلگرد حرارتی  با بتن درگیر شده و از انبساط و انقباض زیاد آن جلوگیری می کند. این میلگرد با کاهش عرض ترک ها  مقاوت سازه را افزایش خواهد داد. همچنین در صورت عدم استفاده از آرماتور حرارتی و وقوع ترک ، عملکرد یکپارچه دیافراگم سقف به هنگام زلزله کاهش خواهد یافت. یکی از مهمترین نکاتی که اشاره به آن لازم است این است که این میلگرد نقشی در کاهش احتمال آتش سوزی و افتادن یونولیت ها نخواهد داشت و مقاومت سازه را در برابر انواع تنش های برشی، خمشی و.. افزایش نمی دهد.

مشاهده قیمت میلگرد

از دیگر کاربرد میلگرد حرارتی می توان به استفاده از آن در سقف تیرچه بلوک اشاره کرد. میلگرد حرارتی در آن جا نقش باربری را ایفا می کند. از دیگر کاربرد میلگرد حرارتی یا آرماتور حرارتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

در دال هایی که آرماتورهای خمشی فقط در یک سو اجرا می شوند  باید برای تنش های حاصل از افت و حرارت آرماتور هایی در جهت عمود بر آرماتورهای خمشی قرار داده شود.

قوانین و نحوه ی  اجرای میلگرد حرارتی:

  • قطر مناسب میلگرد افت و حرارتی برای میلگرد ساده، دست کم ۵ میلیمتر، و برای میلگرد با مقاومت بالا ۴ میلیمتر می باشد.حداقل سطح مقطح این میلگرد 1.25در هزار سطح مقطع دال بالایی (معمـولاً بـه ضخامت 5سانتیمتر ) در امتدا تیرچه، و1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود برامتداد تیرچـه مـی باشـد.
  • جهت جلوگیری از تنش های متفرقه در بتن بالایی، میلگرد افت و حرارت ، در دو جهت عمود بر هم در قسمت بالایی تیرحدود ۲ سانتیمتر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد.
  •   حداکثر فاصله بین دو میلگرد افت و حرارت ۲۵ سانتیمتر است.
  • .میلگرد بالایی تیرچه در صورتی که داخل ۵ سانتیمتری بالایی قرار گیرد به عنوان میلگرد افت و حرارت منظور می شود.

برای مقابله با تنش های متفرقه در بـتن بـالایی، میلگـرد افـت وحرارت ، در دو جهت عمود بر هم در قسمت بالایی تیر T) حدود 2 سانتیمتر پایین تر از سـطح بـالایی تیـر T نصب می شود.

با وجود طرح تیرچه ها با فرض تکیه گاه ساده، لازم است فولادی معـادل 0.15 سـطح مقطـع فـولاد وسـط دهانه (فولاد کششی در روی تکیه گاه اضافه گردد. این میلگردها حداقل تا فاصـله دهانـه آزاد از تکیـه گاه به طرف داخل دهانه ادامه می یابند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420