برای دریافت قیمت نهایی و تخفیفات ویژه با کلیک روی دکمه ثبت درخواست فرم رو پر کن رو که کارشناسان ما باهات تماس بگیرن
ثبت درخواست

نحوه ی تشخیص و محاسبه قطر و سایز میلگرد

از جمله مواردی که در کارگاه ها  بوسیله  مهندس ناظر کنترل می گردد سایز میلگرد ها می باشد . این کار در آرماتور بندی نیز انجام می گیرد. بسیاری از مهندسین به دلیل تجربه ی کاری بالا براحتی پس از نگاه کردن به میلگرد سایز آن را تشخیص می دهند. اما چنانچه مهندس تازه کاری هستید و میخواهید از قطر میلگرد مطمئن شوید حتما از ابزار استفاده کنید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که ما در ادامه آسانترین و سریعترین روش محاسبه قطر میلگرد آورده شده است.

مشاهده ی قیمت میلگرد

فرمول محاسبه ی قطر میلگرد از طریق وزن:

چنانچه شما وزن یک متر میلگرد را داشته باشید می توانید از طریق فرمول زیر قطر آن را محاسبه کنید. این روش یکی از دقیقترین روش های اندازه گیری و محاسبه قطر و سایز میلگرد است.

4/(3.14* d^2 ) *یک متر*7850(وزن مخصوص)=وزن یک متر میلگرد

استفاده از طناب:

اندازه گیری قطر میلگرد از طریق محیط میلگرد می تواند راه حل ساده ای باشد. به این صورت که از یک طناب برای پیچیدن آن دور میلگرد استفاده کنید.. با این کار میتوانید محیط دایره را اندازه گیری کنید.

 

اندازه گیری قطر میلگرد به وسیله کولیس :

این روش نیز جز روش های دقیق اندازه گیری سایز میلگرد است.

اندازه گیری قطر میلگرد

نحوه ی اندازه گیری قطر میلگرد آجدار با کولیس:

در موقع اندازه گیری با کولیس از روی اج میلگرد و یا از پایین اج باید اندازه بگیریم ؟ ابتدا دو تعریف مهم را برای شما ذکر می کنیم:

 قطر اسمي ميلگرد ساده چیست؟ قطري است كه در برگ شناسايي آن ذكر مي‌شود و معادل قطر دايره‌اي است كه مساحت آن برابر مساحت مقطع عرضي ميلگرد باشد.

قطر اسمی میلگرد آجدار چیست؟  قطر اسمي معادل قطر اسمي ميلگرد صاف هم وزن آن اختيار مي‌شود.

-در میلگردهای آجدار سه نوع قطر وجود دارد( بسته به نوع آج)

  • قطر اسمی
  • قطر زمینه (آج را در نظر نمی گیرند)
  • قطر خارجی ( آج میلگرد را در نظر می گیرند)

به طور مثال زمانی که می گوییم میلگرد شماره 16 است. این میلگرد سه نوع قطر اسمی، قطر زمینه و قطر خارجی دارد.
قطر اسمی آن 16 ، قطر زمینه 15 و  قطر خارجی:18 می باشد.

یا به عنوان نمونه زمانی که قطر اسمی میلگرد 14 میلیمتراست،  قطر مفید آن 13 میلیمترـ می باشد ، و قطر واقعی ( قطر مفید به علاوه  ارتفاع آج روی اون) 15.5 میلیمترـمی باشد. بنابراین میلگرد سایز 14 دارای قطر 15.5 میلیمتر است. برخی از کولیس ها نیز بصورت دیجیتالی می باشند که کار را برای شما آسانتر می کنند.

استفاده  از بندهای انگشت:

در شرایطی که اندازه گیری سایز میلرد چندان حساس نیست می توانید از بندها انگشت استفاده کنید. البته این را باید از قبل مشخص کرده باشید که کدام بند انگشت مربوط به کدام میلگرد است. البته این کار زمانی که حتی یک میلیمتر هم برای شما پراهمیت است دقیق نمی باشد.

تهیه ی شابلون برای اندازه گیری قطر میلگرد:

می توانید  از شابلون های از قبل تهیه شده برای اندازه گیری قطر میلگرد استفاده کنید.

نوع دیگری از شابلون های آماده که برای اندازه گیری میلگرد ها از آن استفاده می شود گیج است.

 

گیج میلگرد

سعی کنید تمرینات زیادی در زمینه ی افزایش قدرت چشمی خود داشته باشید. زیرا در مواردی به میلگرد دسترسی ندارید و فقط چشم های شما هستند که می توانند قطر میلگرد را کنترل کنند.

 

1 دیدگاه برای “محاسبه قطر و میلگرد و سایز آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373