برای دریافت قیمت نهایی و تخفیفات ویژه با کلیک روی دکمه ثبت درخواست فرم رو پر کن رو که کارشناسان ما باهات تماس بگیرن
ثبت درخواست

مهار میلگرد چیست؟

قوانینی که در این مقاله ذکر شده است  برای همه ی میلگرد هایی که به طورکلی  زیر فشار بار استاتیک گذاشته شده اند و یا سازه های فلزی با انعطاف پذیری بالا که زیرفشار بارهای زلزله قرار می گیرند مفید می باشد.لازم به ذکر است که قلاب ها برای مهار میلگرد فشاری موثرنخواهند بود.

بکارگیری هر وسیله مکانیکی که قادر باشد بدون ایجاد خسارت به بتن نیروی مقاومت میلگرد ها را به بتن منتقل کند ، مجاز می باشد.

نکته ی قابل اهمیت در مهار میلگرد این است که اطمینان از توانایی مطلوب وسیله مکانیکی در انتقال نیرو باید از روشهای ازمایش و یا روش محاسباتی استفاده شود.

 

۱- در همه قطعات سازه های ساخته شده  توسط بتن آرمه نیروهای موجود که از نوع فشاری یا کششی در میلگرد ها در هر سطح مقطع لازم است توسط مهار میلگرد ها در دو جهت آن مقطع به بتن منتقل شود.

مهار میلگرد ها در بتن با سه روش انجام می گیرد. این سه روش شامل موارد زیر است. البته ترکیب این سه روش نیز امکان پذیر می باشد.

 

1- وجود عنصر پیوستگی بین بتن و ارماتور در سطح جانبی ارماتور

2- به وجود آمدن قلاب استاندارد در سطح مقط میلگرد

3- استفاده از وسایل مکانیکی در طول میلگرد

۲- جهت مهار میلگرد های کششی از طریق قلاب ، انتهای میلگرد ها را خم کرده  و به شکل قلاب درمی آورند.

جهت انتقال نیروی AbFy توسط میلگرد به بتن وجو یک قلاب نمی تواند کافی باشد ولازم است علاوه بر ایجاد قلاب طول اضافی مستقیم میلگرد از انتهای میلگرد که ازاد می باشد میلگرد تا شروع قلاب در بتن قرار گرفته باشد .

طول گیرایی میلگرد قلاب دارچیست؟

کمترین طول اضافی و همینطور شعاع قلاب در انتهای آن به اضافه قطر میلگرد ، که جهت انتقال نیروی AbFy ملزم می باشد ، طول گیرایی میلگرد قلاب دار می باشد .

طول گیرایی میلگرد های قلاب دار در کشش چیشت؟

طول گیرایی یک میلگرد قلاب دار در کشش که به اختصار Idh ، نامیده می شود نباید کمتر از 8دبی باشد .این عدد معادل با 150 میلی متر است.

در اکثر معادلاست ضریب k1 را یک قرار می دهند. اما در برخی دیگر در شرایطی که در قلاب های با خم ۱۸۰ درجه پوشش بتنی روی قلاب ، در امتداد عمود بر صفحه قلاب ، مساوی یا بیشتر از ۶۵ میلی متر و در قلاب های با خم ۹۰ درجه پوشش بتن روی قلاب در امتداد عمود بر صفحه قلاب و پوشش در صفحه قلاب به ترتیب مساوی یا بیشتر از ۶۵ و ۵۰ میلی متر باشد .

در این موارد ضریب k1 را می توان چیزی حدود ۰٫۷ تعیین کرد.

ضریب k2 در نیز در اکثر موارد می توان یک قرار داد مگر آنکه  که میلگرد ها در طول گیرایی با خاموت های با فاصله ای مساوی یا کمتر از ۳db  تعیین شده باشند در این موارد ضریب k2  را 0.8 قرار می دهند.

در انتهای غیر ممتد یک  قطعه که در آن برای مهار کردن میلگرد از قلاب استفاده شده باشد اگر که بتن پوشاننده سطح میلگرد در هرچهارجهت بالا و پایین و عمود بر صفحه قلاب ،  کمتر از ۶۵ میلیمتر باشد باید میلگرد در طول گیرایی با خاموت هایی به فاصله کمتر از ۳db از یکدیگررا محصور کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/zagrosah/domains/zagrosahan.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420