میلگرد کششی چیست- قیمت و انواع آن

میلگرد کشش

تعریف میلگرد کششی بررسی انواع آن

بتنی که در بخش های ساختمان قرار می گیرد دارای مقاومت کششی بسیار پایینی می باشد و به تنهایی نمی تواند در برابر نیروهای مختلف مقاومت داشته باشد. از این رو در بتن ها از انواع میلگرد استفاده می شود. اگر بخواهیم به طور ساده به سوال میلگرد کششی چیست پاسخ بدهیم ساده ترین پاسخ این است: به میلگردی که جهت جبران مقاومت کششی سازه استفاده می شود، میلگرد کششی می شود. لازم به ذکر است که علاوه بر میلگرد ممکن از پروفیل هایی همچون قوطی و ناودانی برای جبران این مقاومت کششی استفاده کنند.

مشاهده قیمت میلگرد

استاندارد میلگرد کششی:

در هر کشوری استاندارد ساخت میلگرد با سایر کشورها متفاوت می باشد. یکی از عواملی که روی درصد مقاومت کشش تاثیر دارد استانداردی است که برای ساخت میلگرد به کار می گیرند. درواقع استاندارد ساخت روی تمامی خواص مکانیکی محصول تاثیر دارد که مقاومت کشش یکی از آن است. کارخانه ی ذوب آهن اصفان که بزگترین، معتبرترین و گران قیمت ترین میلگرد را به بازار عرضه می کند از استاندارد روسی جهت تولید پیروی می کند.

میلگرد کششی تیرچه

تیرچه بلوکی که در سقف استفاده می شود نیروهایی زیادی را تحمل می کند. تیرچه بلوک از دو قسمت پاشنه بتنی و خرپای فولادی تشکیل می شود. خرپا نیز از پنج میلگرد تشکیل می شود. یکی در بالا، دو تا در پایین و یکی هم به عنوان زیگراگ.
میلگردهای پایینی میلگرد کششی نام دارند که با استفاده از جوش یا قلاب به زیگزاگ متصل شده اند. این عضو در برابر نیروهای کششی مقاومت بالایی نشان می دهد. از این رو اجرای غیر صحیح آن به معنای عدم مقاومت سقف در برابر تنش های کششی می باشد.

انواع میلگرد کششی: میلگردها به طور کلی به دو دسته ی ساده و آجدار تقسیم می شوند. میلگردهای آجدار نیز خود به سه دسته ی آ یک آ دو و آس تقسیم می شوند. چنانچه میلگرد طبق استاندارد روسی ساخته شده باشد هر کدام از انواع میلگردها مقاومت کششی منحصر به فردی دارد. بطور کلی خواص مکانیکی میلگردها شامل موارد زیر می باشد.

 

نوع میلگردمقاومت تسلیممقاومت کشش
میلگرد A1 – نرم – ساده240360
میلگرد A2 – نیمه سخت- آجدار مارپیچ340500
میلگرد A3 – سخت- آجدار جناقی400600
میلگرد A4 – سخت- آجدار مرکب500650

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه